Z okazji Światowego Dnia Poezji uczniowie i uczennice klasy VIII b z naszej szkoły gościli w Książnicy Pedagogicznej. Uczestniczyli w szczególnej lekcji, której główną bohaterką był Wisława Szymborska, a także jej twórczość poetycka i biografia.
W programie nauczanie w szkole podstawowej nie brakuje utworów Wisławy Szymborskiej (2023 jest rokiem poetki) – noblistki i niezwykle ciekawej osobowości, która w swoim życiu podobno napisała tylko 250 wierszy, ale tylko podobno, bowiem kiedyś stwierdziła, że w domu ma też …kosz. W Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego „Trzynastka” gości często. W końcu jesteśmy sąsiadami. Tym razem uczniowie klasy ósmej poznawali nie tylko wiersze – te były czytane w trakcie zajęć przez bibliotekarzy, a także przez uczniów – ale także niezwykle ciekawe zdarzenia i anegdoty z życia znakomitej poetki. Na podstawie krótkiego filmu dotyczącego biografii pani Wisławy należało też rozwiązać test.
Jeden wiersz – trzy piosenki: tak można podsumować prezentację jakże klimatycznego utworu pt. „Nic dwa razy”. Znamy jego współczesną wersję śpiewaną, bardzo popularną dzięki wykonaniu Sanah, ale przecież były wcześniejsze i usłyszeliśmy je w interpretacji Kory z zespołem Maanam oraz Łucji Prus. Bardzo interesujące były również opowieści o innych niż poezja pasjach urodzonej w Kórniku (podobno blisko tamtejszego zamku) poetki. Na pewno największym zaskoczeniem jest w tym zestawie …boks. Wiersze w stylu Szymborskiej trudno naśladować, więc uczniowie swoje artystyczne pasje mieli okazję realizować, tworząc kompozycje plastyczne techniką kolażu. To takie pisanie wierszy inaczej.
W trakcie spotkania uczniowie uczestniczyli także w warsztatach kaligrafii, była też okazja do wizyty w pracowni patrona SP Nr 13 w Kaliszu – Władysława Kościelniaka. Nie mogło się więc obyć bez rozmów na temat twórczości i biografii tego kaliskiego artysty.